BATMAN

BATMAN

Batman je komiksová postava, stvořená Bobem Kanem a Billem Fingerem. Postava Batmana se poprvé objevila v Detective Comics (květen 1939). Od té doby se tento superhrdina vyskytuje i v dalších komiksech DC Comics. Původní Batman se nazýval pouze Bat-Man, než došlo k úpravě do dnešního názvu. Tomuto netopýřímu muži se přezdívá různě: The Caped Crusader, The Dark Knight, The Darknight Detective a The World's Greatest Detective.

carbotex_kussen_batman-logo_zwart_geel_40_cm_249444

Batman se stal populární ihned po svém uvedení v komiksové sérii Detective Comics, kde debutoval v čísle 27 v květnu 1939 (The Case of the Chemical Syndicate). Už v několika prvních číslech se objevila myšlenka, že Batman své protivníky nikdy nezabíjí (vůbec poprvé v historii komiksu). Série Detective Comics skončila v říjnu 2011 s číslem 881. Druhou hlavní sérií byla Batman, která poprvé byla vydána na jaře 1940 a skončila také v říjnu 2011 s číslem 713. Batmanovy příběhy byly dále vydávány v komiksu World's Finest Comics, jehož první číslo vyšlo na jaře 1940 a série byla zastavena v lednu 1986 číslem 323.

V šedesátých letech začala být vydávána série The Brave and the Bold, v jejím 67. čísle se znovu objevil Batman a i tuto sérii si pro sebe získal. Její vydávání skončilo v červenci 1983 s číslem 200. V letech 1975 a 1976 vyšla minisérie The Joker o devíti číslech. Ve stejné době bylo vydáno i dvacet čísel minisérie Batman Family a dvě Man-Bat.

V osmdesátých letech vznikly nové série Batman and the Outsiders (32 čísel), The Outsiders (28 čísel), The Adventures of the Outsiders (13 čísel) a Legends of the Dark Knight (36 čísel). V roce 1986 napsal Frank Miller jednu z přelomových komiksových knih The Dark Knight Returns (Návrat temného rytíře) a roku 1989 poté Batman: Year One (Batman: Rok jedna).

Devadesátá léta byla ve znamení nových sérií Batman: Shadow of the Bat (94 čísel), Batman: Legends of the Dark Knight (177 čísel), v té se poprvé představil i scenárista Grant Morrison, The Batman Adventures (36 čísel), The Batman Chronicles (23 čísel), The Batman and Robin Adventures (25 čísel) a Batman: Gotham Adventures (60 čísel).

V prvních letech 21. století stále pokračovaly původní série Detective Comics a Batman, ale vznikaly i nové série. Batman: Gotham Knights (74 čísel), Gotham Central (40 čísel), Batman Adventures volume 2 (17 čísel), Superman/Batman (87 čísel), The Batman Strikes (50 čísel), Batman Confidential (54 čísel), Batman: The Brave and the Bold (22 čísel), Batman: Streets of Gotham (21 čísel), Batman and Robin (26 čísel), Batman Incorporated (8 čísel).

V roce 2011 DC vesmír prošel restartem a nové komiksy jsou vydávány pod značkou New 52. Od začátku tak vznikají série Detective Comics (jako vol. 2), Batman (jako vol. 2), Batman: The Dark Knight (jako vol. 3), Batman and Robin (jako vol. 2) i Legends of the Dark Knight (jako vol. 2), ale i nové: The All New Batman: The Brave and the Bold, Batman: Arkham Unhinged, Batman '66 a Batman Eternal. Současnými autory například jsou: Peter Tomasi, Tony Daniel, John Layman a Scott Snyder.

V roce 2016 proběhl další relaunch známý jako DC Rebirth (Znovuzrození). Pro některé série to znamenalo návrat ke kontinuitě před New 52, některé pokračovaly vcelku nezávisle. Batman pokračoval v nové vlastní sérii Batman Vol. 3, kterou psal Tom King a ze začátku kreslil David Finch. Další sérií je Detective Comics, která se po relaunchi vrátila k číslování z Vol. 1. Prvním číslem v rámci DC Rebirth tak byl sešit Detective Comics Vol. 1 #934 ze srpna 2016. Tuto sérii píše James Tynion IV a zprvu kreslil Eddy Barrows. V sérii je sestaven nový tým superhrdinů s názvem Gotham Knights. Od října 2016 také vychází série All-Star Batman, kterou píše Scott Snyder a kreslí John Romita, Jr.

Suvenýry Batman můžete vybírat zde.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení