BATMAN

BATMAN

Batman je komiksová postava, stvořená Bobem Kanem a Billem Fingerem. Postava Batmana se poprvé objevila v Detective Comics (květen 1939). Od té doby se tento superhrdina vyskytuje i v dalších komiksech DC Comics. Původní Batman se nazýval pouze Bat-Man, než došlo k úpravě do dnešního názvu. Tomuto netopýřímu muži se přezdívá různě: The Caped Crusader, The Dark Knight, The Darknight Detective a The World's Greatest Detective.

carbotex_kussen_batman-logo_zwart_geel_40_cm_249444

Batman se stal populární ihned po svém uvedení v komiksové sérii Detective Comics, kde debutoval v čísle 27 v květnu 1939 (The Case of the Chemical Syndicate). Už v několika prvních číslech se objevila myšlenka, že Batman své protivníky nikdy nezabíjí (vůbec poprvé v historii komiksu). Série Detective Comics skončila v říjnu 2011 s číslem 881. Druhou hlavní sérií byla Batman, která poprvé byla vydána na jaře 1940 a skončila také v říjnu 2011 s číslem 713. Batmanovy příběhy byly dále vydávány v komiksu World's Finest Comics, jehož první číslo vyšlo na jaře 1940 a série byla zastavena v lednu 1986 číslem 323.

V šedesátých letech začala být vydávána série The Brave and the Bold, v jejím 67. čísle se znovu objevil Batman a i tuto sérii si pro sebe získal. Její vydávání skončilo v červenci 1983 s číslem 200. V letech 1975 a 1976 vyšla minisérie The Joker o devíti číslech. Ve stejné době bylo vydáno i dvacet čísel minisérie Batman Family a dvě Man-Bat.

V osmdesátých letech vznikly nové série Batman and the Outsiders (32 čísel), The Outsiders (28 čísel), The Adventures of the Outsiders (13 čísel) a Legends of the Dark Knight (36 čísel). V roce 1986 napsal Frank Miller jednu z přelomových komiksových knih The Dark Knight Returns (Návrat temného rytíře) a roku 1989 poté Batman: Year One (Batman: Rok jedna).

Devadesátá léta byla ve znamení nových sérií Batman: Shadow of the Bat (94 čísel), Batman: Legends of the Dark Knight (177 čísel), v té se poprvé představil i scenárista Grant Morrison, The Batman Adventures (36 čísel), The Batman Chronicles (23 čísel), The Batman and Robin Adventures (25 čísel) a Batman: Gotham Adventures (60 čísel).

V prvních letech 21. století stále pokračovaly původní série Detective Comics a Batman, ale vznikaly i nové série. Batman: Gotham Knights (74 čísel), Gotham Central (40 čísel), Batman Adventures volume 2 (17 čísel), Superman/Batman (87 čísel), The Batman Strikes (50 čísel), Batman Confidential (54 čísel), Batman: The Brave and the Bold (22 čísel), Batman: Streets of Gotham (21 čísel), Batman and Robin (26 čísel), Batman Incorporated (8 čísel).

V roce 2011 DC vesmír prošel restartem a nové komiksy jsou vydávány pod značkou New 52. Od začátku tak vznikají série Detective Comics (jako vol. 2), Batman (jako vol. 2), Batman: The Dark Knight (jako vol. 3), Batman and Robin (jako vol. 2) i Legends of the Dark Knight (jako vol. 2), ale i nové: The All New Batman: The Brave and the Bold, Batman: Arkham Unhinged, Batman '66 a Batman Eternal. Současnými autory například jsou: Peter Tomasi, Tony Daniel, John Layman a Scott Snyder.

V roce 2016 proběhl další relaunch známý jako DC Rebirth (Znovuzrození). Pro některé série to znamenalo návrat ke kontinuitě před New 52, některé pokračovaly vcelku nezávisle. Batman pokračoval v nové vlastní sérii Batman Vol. 3, kterou psal Tom King a ze začátku kreslil David Finch. Další sérií je Detective Comics, která se po relaunchi vrátila k číslování z Vol. 1. Prvním číslem v rámci DC Rebirth tak byl sešit Detective Comics Vol. 1 #934 ze srpna 2016. Tuto sérii píše James Tynion IV a zprvu kreslil Eddy Barrows. V sérii je sestaven nový tým superhrdinů s názvem Gotham Knights. Od října 2016 také vychází série All-Star Batman, kterou píše Scott Snyder a kreslí John Romita, Jr.

Suvenýry Batman můžete vybírat zde.