FRIENDS

SERIÁL PŘÁTELÉ 

serial-172

Přátelé (v anglickém originále Friends) je americký televizní sitcom o skupině přátel žijících v Greenwich VillageNew Yorku. První epizoda byla odvysílána na stanici NBC 22. září 1994, poslední 6. května 2004. Seriál byl vytvořen Davidem Cranem a Martou Kauffmanovou v produkci Kevina S. Brighta, Marty Kauffmanové a Davida Cranea. Byl vysílán ve více než sto zemích a stále se umisťuje na velmi dobrých místech na žebříčcích sledovanosti. Poslední epizodu seriálu sledovalo ve Spojených státech na 51,1 milionů lidí. Za deset let vysílání obdržel seriál 7 cen Emmy, Zlatý glóbus, 2 ceny SAG, dalších 56 různých ocenění a 152 nominací.

Úvodní píseň „I'll Be There for You“ pochází od skupiny The Rembrandts.

Přátelé jsou jedním z nejúspěšnějších televizních sitcomů v historii Spojených států, který si získal takovou popularitu a prestiž, že se v jednotlivých episodách objevila řada celebrit ve vedlejších rolích (např. Brad Pitt, Julia Roberts, George Clooney, Jean-Claude Van Damme, Danny DeVito, Bruce Willis, Charlie Sheen a mnozí další). Závěrečná epizoda seriálu se stala čtvrtým nejsledovanějším seriálovým finále v USA, po MASH, Cheers a Seinfeldovi. Vidělo ji 52,5 milionu Američanů.

Ve sledovanosti seriálu nastaly dva významné zlomy. Skok se odehrál zejména mezi 5. a 6. sérií, kdy přibylo v průměru 5 milionu diváků (patrně díky tomu, že na konci 5. série se Rachel a Ross znovu vzali, ovšem v opilosti), druhý skok pak přišel roku 2001, s nástupem osmé série, kdy přibylo dalších 5 milionů diváků. Pozorovatelé tento nárůst dávaly do souvislosti s útoky z 11. září, neboť série začala těsně po útocích, 27. září 2001, a seriál se odehrával v New Yorku. To, že diváky zajímal vztah Rachel a Rosse jako centrální zápletka, patrně ovlivnilo i závěr seriálu, byť kritici upozorňovali, že jejich finální obnovení partnerského vztahu ze závěrečné epizody ne zcela respektovalo vývoj charakterů a bylo spíše „na přání fanoušků“.

Suvenýry s motivem Přátel můžete vybírat zde.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení