Halloween

HALLOWEEN

halloween-151843__340

Halloween, také psáno s malým „h“ jako halloween, je původně keltský lidový svátek, který se slaví 31. října, tedy den před křesťanským svátkem Všech svatých. Svátek se zachoval především v anglosaských zemích, převážně v USA, Kanadě, Velké Británii, Irsku a Austrálii. Název vznikl zkrácením anglického „All Hallows' Eve“, tedy „Předvečer Všech svatých“.

Děti se oblékají do strašidelných kostýmů a chodí od domu k domu s tradičním pořekadlem Trick or treat (Koledu, nebo něco provedu - v Americe typické pomalovávání automobilů, dveří, zubní pasta na dveřích...) a „koledují“ o sladkosti. Tradičními znaky Halloweenu jsou vyřezané dýně se svíčkou uvnitř, zvané jack-o'-lantern, dále čarodějky, duchové, černé kočky, košťata, oheň, příšery, kostlivci, sovy, výři atd. Typickými barvami jsou oranžová a černá, oranžová symbolizuje podzim a černá temnotu a smrt.

V České republice se čím dál více připravují oslavy a party na téma Halloween. Převlékáme se do kostýmů, děti mají ve školkách a školách karnevaly. Rok co rok také přibývají na zahradách a za okny vyřezávané dýně.

 

U nás si vyberete ze široké nabídky dekorací, kostýmů a mnoho dalšího.