QUEEN

QUEEN

bez názvu

Queen je britská rocková hudební skupina, založená roku 1970 v Londýně. V její původní sestavě byli Freddie Mercury (zpěv, klavír), Brian May (kytara, zpěv), John Deacon (baskytara, klávesy) a Roger Taylor (bicí, zpěv). Prvotní tvorbu skupiny ovlivnily hlavně progresivní rock a hard rock. Postupně se kapela pokoušela o konvenčnější a komerčnější tvorbu, v její tvorbě se tak objevily žánry jako arena rock, pop rock, funk či R&B.

Před založením skupiny Queen hráli Brian May a Roger Taylor společně s baskytaristou a zpěvákem Timem Staffellem ve skupině Smile. Freddie Mercury, tehdy ještě známý pod svým rodným jménem Farrokh Bulsara, byl fanouškem této kapely. Po Staffellově odchodu v roce 1970 se k nim Mercury připojil, a rok nato si skupina změnila název na Queen. Jako baskytarista byl v roce 1971 přijat John Deacon.

Osmnáctkrát obsadily jejich nahrávky první příčku albových hitparád po celém světě (např. Bohemian Rhapsody). Během své historie obdrželi množství ocenění za živé pojetí skladeb, prodeje alb i hudební přínos. Jejich vystoupení na Live Aid roku 1985 bylo zvoleno nejlepším koncertem v historii rockové hudby. V roce 2001 byli uvedeni do Rock and Roll Hall of Fame, o rok později na Hollywoodský chodník slávy.

Kapela se nerozpadla ani po smrti Freddieho Mercuryho v roce 1991 a ani po odchodu Johna Deacona v roce 1997. S novým zpěvákem Paulem Rodgersem (2004–2009) vystupovali pod názvem Queen + Paul Rodgers. Queen + Paul Rodgers navíc v roce 2008 ohlásili návrat do studia – poprvé po třinácti letech. Téhož nové album The Cosmos Rocks, turné k novému počinu bylo zaznamenáno na DVD Live in Ukraine, které vyšlo v roce 2009. Téhož roku bylo rovněž vydáno kompilační album Absolute Greatest.

Queen vynikali nad ostatními skupinami svými originálními skladbami, zajímavé bylo spojení hard rocku s operou v Bohemian Rhapsody, dále Mercuryho hlasovým rozsahem až 4 oktávy a showmanstvím. Charakteristický zvuk skupiny udávala elektrická kytara Red Special Briana Maye, vyrobená ze starého krbu. Na počest skupiny Queen byl v roce 2018 natočen film Bohemian Rhapsody, který zaznamenal celosvětový úspěch. Na natáčení se podíleli i 2 zbývající původní členové kapely: Brian May a Roger Taylor.

Tady máte i odkaz na možná nejznámější píseň.

Na širokou nabídku suvenýrů a dárkových předmětů této legendární kapely se můžete podívat zde.