TOUR DE FRANCE

TOUR DE FRANCE

 

tour-de-france-logo-2020-1

Tour de France je etapový závod profesionálních cyklistů, pořádaný od roku 1903 ve Francii a končící v Paříži, jeho trasa však může vést i dalšími zeměmi. Jezdí se každoročně v červenci, přerušení si vynutila pouze prvnídruhá světová válka. Zpočátku jezdili hlavně francouzští závodníci, nyní jsou účastníci z celého světa. Postupem času začala Tour de France mezi cyklistickými závody vyčnívat a s přibývající popularitou byla trasa prodlužována; dnes patří k nejdůležitějším světovým sportovním událostem roku. Poprvé se závod jel v roce 1903, kdy ho organizoval sportovní deník L'Auto, nyní ho pořádá společnost Amaury Sport Organisation. Závod je součástí UCI World Tour, což znamená, že soutěžící týmy musejí být držiteli World Tour licence s výjimkou stájí, které pozval přímo pořadatel závodu.

Tour de France patří spolu se závody Giro d'Italia a Vuelta a España k nejprestižnějším třítýdenním cyklistickým soutěžím, tzv. Grand Tours, a je z nich nejstarší a nejslavnější. Trasa závodu se každý rok mění, formát však již je v zásadě ustálený. Jezdci střídají rovinaté etapy, časovky i horské pasáže vedoucí přes vrcholy hor ve Vogézách, v Centrálním masívu, v pohoří Jura a zejména v AlpáchPyrenejích. Ve 23 dnech absolvují 21 etap, poslední z nich (s výjimkou prvního ročníku soutěže[) končí vždy v Paříži. Od roku 1975 je cíl závodu na Elysejských polích (bulváru Champs-Élysées), předtím v letech 1904 až 1967 byl na velodromuParku princů a od roku 1968 do roku 1974 na velodromu ve Vincennes. Celková délka závodu se pohybuje kolem 3500 km.[12] Trasa závodu vede po Francii a okolí v jedné ze dvou variant: po směru a proti směru hodinových ručiček.

Počet týmů se obvykle pohybuje mezi dvaceti a dvaadvaceti, přičemž v každém z nich do roku 2017 startovalo devět závodníků, od roku 2018 došlo ke snížení na osm členů týmu. Všechny etapy se do cíle jedou na čas. Po dojezdu se vždy přičte čas etapy ke stávajícímu skóre závodníka.[1] Jezdec s nejnižší hodnotou celkového času je vedoucím závodníkem a jezdí oblečen ve žlutém trikotu. Celková klasifikace všeobecně přitahuje nejvíce pozornosti. I přesto se v rámci celé Tour de France konají ještě další soutěže, a to o zelený trikot pro vítěze bodovací klasifikace, o puntíkovaný trikot pro vítěze horské klasifikace, o bílý trikot pro vítěze klasifikace mladých jezdců a o celkovou klasifikaci týmů pro nejlepší tým. Vítězem prvního ročníku 1903 se stal Maurice Garin. Pět ročníků Tour de France dokázali vyhrát Jacques Anquetil, Eddy Merckx, Bernard HinaultMiguel Indurain. Sedm ročníků dokázal vyhrát Lance Armstrong

Sledujete Tour? Velký výběr produktů s motivy Tour de France naleznete zde.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení